Nowe odmiany żyta ozimego
Polska to kraj, w którym jednym z głównych uprawianych zbóż jest żyto. Odgrywa kluczową rolę w rolnictwie głównie ze względu na zdolność szybkiego wzrostu szczególnie na tych najsłabszych glebach. Warto zatem zwrócić uwagę na żyto ozime, które odgrywa znaczącą rolę wśród wszystkich zasiewów.
Wyszczególnić można wiele odmian gatunku zarówno populacyjnych, jak i mieszańcowych. Odmiany mieszańcowe charakteryzują się lepszą plennością, dlatego też uznawane są za bardziej wartościowe gatunki. Jednak należy pamiętać, że ich dużą wadą jest podatność na choroby.
Dlatego też niezbędne jest zwracanie uwagi szczególnie na jakość wybieranego żyta ozimego. Co więcej, z roku na rok podjęcie decyzji, co do zakupu jest utrudnione, bowiem pojawia się wiele nowych odmian żyta ozimego, które zostały zmodyfikowane, tak aby dawać większe plony. Poza tym koniecznym okazało się zmniejszenie negatywnych skutków uprawy.
W 2015 roku w Krajowym Rejestrze pojawiało się, aż osiem nowych generacji żyta ozimego. Należy zaznaczyć, że tylko dwie z nich należą do grupy żyta populacyjnego. Zatem obserwuje się tendencję do zwiększania popularności zbóż mieszańcowych.
Wynika to z faktu wspominanej większej plenności. Jednak wykorzystanie tych najnowszych odmian wiąże się z wdrożeniem skuteczniejszej ochrony, systematycznej regulacji wzrostu, a to generuje większe koszty. Z tego względu większość rolników nadal inwestuje w gatunki populacyjne, które zapewniają wyższą jakość i trwałość podczas zimowania.