Zbiory roślin uprawnych
Po długim okresie wiosennych siewów i letniej pielęgnacji pól przychodzi w końcu czas na posprzątanie plonów. Zbiory, bo o nich mowa, polegają na trzech zasadniczych procesach, które uwarunkowane są od rodzaju plonów.
Koszenie, wymłócenie oraz wykopanie i rozdrobnienie odbywa się zasadniczo w ten sam sposób, jednak termin przeprowadzania zbiorów różni się w zależności od upraw. Przede wszystkim zbiór zbóż uzależniony jest od wzrostu ziaren i wytrzymałości kłosa.
Warto jednak podkreślić, że każdy z gatunków zboża ma inne terminy zbiorów. Zazwyczaj w pierwszej kolejności dojrzewa jęczmień ozimy, a najpóźniej owies. W przypadku roślin okopowych charakter zbiorów zależy od gatunku, gdzie ziemniaki po prostu się wykopuje, a w przypadku buraków najpierw usuwa się liście, a dopiero potem wykopuje.
Jednak wszystkie rośliny okopowe, przed przystąpieniem do zbiorów, muszą być w fazie dojrzałości technologicznej, aby można było przeprowadzić zbiory. Poza tym na polach wzrasta piękny żółty rzepak, należący do grupy przemysłowych roślin.
Podobnie, jak len, czy gorczyca. Zbiory tych gatunków polegają na ścięciu, a po kilku dniach przeprowadzeniu omłotu kombajnem.
Warto, także zwrócić uwagę na rośliny strączkowe, które wymagają większej precyzji przy zbiorach. Wszystko po to, aby nie uszkodzić delikatnych plonów, dlatego też niezbędne jest wykorzystanie specjalnych maszyn rolniczych.
W zależności od gatunku plonu zbiór może odbywać się kilku etapowo, przy użyciu kombajnów, omłotu, czy pikerów.